V mnohých krajinách je dobrým zvykom ponúknuť k poháru dobrého vína aj niečo malé, vyslovene na zajedanie, nie na potláčanie veľkého hladu. A tak keď si napr. v Taliansku alebo Španielsku v istom čase objednáte víno vždy vám na stole pristane čosi navyše. Zvyčajne sa jedná o údeniny, syr, či zeleninu a olivy, kombinované s dobrým chlebom alebo pečivom. Na Južnej Morave sme sa zase stretli s párovaním vín k dobrým domácim paštétam s domácim chlebom. A tak sme si jedného dňa povedali, že si skúsime pripraviť dobrý domáci zemiakový chlieb a poctivú domácu kačaciu paštétu, ktoré si vychutnáme s našim obľúbeným Rulandským bielym od Slovenských viníc. A tak vznikli tieto recepty, o ktoré sa teraz s vami veľmi radi podelíme.
Sledujte nás aj na Instagrame a nič vám neunikne.
A ak varíte alebo pečiete podľa nášho blogu môžete nás
označiť ako @coolinari a #coolinari nech vidíme
ako vám to ide.
Tento recept vznikol v spolupráci so značkou Slovenské vinice
Na zemiakový chlieb:
450 g neočistených zemiakov (asi 3 ks)
170 ml vody z varených zemiakov
10 g sušeného droždia
štipku cukru
400 g hladkej múky
1 a ½ čajovej lyžičky soli
½ čajovej lyžičky celej rasce
Na kačaciu paštétu (cca 250 ml pohár hotovej paštéty):
30 g šalotky
60 g kačacieho mäsa zo stehna
100 g kačacej pečene
2 strúčiky cesnaku
pár vetvičiek tymiánu
1 lyžica sušených brusníc
1 lyžica masla
50 ml suchého bieleho vína
50 ml šľahačkovej 33% smotany
soľ, čerstvo mleté čierne korenie
lyžica prepusteného masla
A takto na to:
Zemiaky očistite, nakrájajte na kocky a varte v jemne osolenej vode. Po uvarení ich sceďte, 170 ml vody odložte a zemiaky popučte na kašu. Vodu aj zemiaky nechajte ochladnúť na izbovú teplotu. Do 100 ml vody z varených zemiakov vsypte droždie a nechajte napučať. Do misy nasypte múku. Do stredu vlejte nakysnuté droždie a vareškou primiešajte len toľko múky, aby vám vzniklo riedke cestíčko. Prikryte misu utierkou a nechajte 30 minút kysnúť. Pridajte popučené zemiaky, 1 a ½ lyžičky soli, rascu a zvyšok vody. Mieste v kuchynskom robote. Preložte cesto na jemne pomúčenú dosku, v prípade potreby domieste a pridajte múku. Cesto ale musí byť trochu lepkavé, nesmie však ostávať na rukách. Vytvorte guľu a nechajte 1,5 až 2 hodiny kysnúť. Z cesta vytvarujte požadovaný tvar, nechajte ešte 1 hodinu kysnúť v pomúčenej ošatke, alebo mise.
Pečte pri teplote 220 stupňov asi hodinu. V prípade potreby znížte teplotu po 20 minútach na 190 stupňov.
Paštétu pripravíte jednoducho. Mäso nakrájajte na úplne drobné kúsky (čím menšie tým lepšie) a restujte na šalotke na masle asi 5 minút. Pridajte tiež narezanú pečeň, pridajte tymián a cesnak, osoľte a okoreňte. Keď sa pečeň zatiahne podlejte ju vínom a nechajte odpariť. Snažte sa pečeň príliš neprevariť. Bude jej stačiť 5 minút.
Zmes preložte do mixéra, pridajte brusnice a poriadne rozmixujte úplne do hladka. Na zjemnenie použite šľahačkovú smotanu. Hotovú paštétu preložte do pohára a vrch zalejte prepusteným maslom. Nechajte schladiť a podávajte na dobrom domácom chlebe – ideálny je tento zemiakový chlieb alebo pečive. K takejto paštéte si vždy doprajeme aj pohár dobrého bieleho vína, prednosť dávame Rulandskému bielemu alebo šedému.
Tu si stiahnete recept v PDF.
Ten si môžete pohodlne vytlačit,
vziať so sebou do kuchyne, zamazať a zamastiť.
Kamil
Ak chcete, môžete nás podporiť
Ak sa vám naša práca páči, môžete nás podporiť. Food blog nie je lacnou záležitosťou, aj keď je naším koníčkom a venujeme sa mu radi. Výška sumy je samozrejme na vás.
Sľubujeme, že všetky vaše peniaze prejeme a prepijeme. :)