Zeleninový boršč

Zeleninový boršč

Priznáme sa, že boršč naozaj milujeme, nielen pre jeho krásnu sýtu farbu (ktorou bol mimochodom fascinovaný už Auguste Escoffier – jeden z najväčších francúzskych šéfkuchárov), ale hlavne pre sýtu, silnú a lahodnú chuť. Borš má slovanský pôvodu, vznikol pravdepodobne na území dnešnej Ukrajiny, možno Poľska, v každom prípade sa časom rozšíril po celej tejto oblasti, vrátane celej ruskej ríše.

Pôvodne sa boršč pripravoval z Bolševníka borščového, rastliny, ktorá sa hojne vyskytuje v miernom pásme Európy, Stredomorí, ale aj v Ázii. Stonky, listy a kvety tejto rastliny sa zaliali vodou a nechali na teplom mieste fermentovať. Vzniklo chuťou čosi podobné pivu či kyslej kapuste. A z toho sa neskôr pripravoval práve boršč.

Ingrediencie používané na prípravu tejto lahodnej polievky sa však časom menili – základom sa stala červená repa, dopĺňali ju zemiaky a paradajky (ktoré sa vo východnej Európe začali pestovať a konzumovať až v 19. storočí). Boršč sa dostal do rôznych krajín sveta – niektoré si ho obľúbili, iné nie. V ruskej kuchárke Darček mladým gazdinkám od Eleny Ivanovny Molokhovetskej sa nachádza hneď 9! receptov na jeho prípravu.

Originálny recept tak, samozrejme, neexistuje a každá rodina, cez Poľsko, Litvu, Ukrajinu aj Rusko má vlastný recept, ktorý je zaručne ten pravý. Aj keď pôvodne boršč mäso neobsahoval, tak ako sa menili časy, aj to sa zmenilo. Dnes sa pripravuje hneď z niekoľkých druhov mäsa. My sme sa však rozhodli ponúknuť vám recept na jeho bezmäsitú verziu, ktorá je vhodná aj pre vegánov a navyše oproti verzii s mäsom si tento boršč pripravíte už za pár desiatok minút.

Recept na jednoduchý boršč od nás nájdete tu. Ak rozumiete anglicky a baví vás čítanie o pôvode jedla alebo receptov, odporúčame tento článok o Boršči na wikipedii, z ktorého sme aj čerpali info spomenuté vyššie.

Sledujte nás aj na Instagrame a nič vám neunikne.
A ak varíte alebo pečiete podľa nášho blogu môžete nás
označiť ako @coolinari a #coolinari nech vidíme
ako vám to ide.

 

coolinári v kuchyni

 

kosik

Na zeleninový boršč budete potrebovať (4 porcie):
3 polievkové lyžice olivového oleja
1 cibuľu
1 mrkvu
2 stonky zeleru
1 väčší zemiak
1/4 malej červenej kapusty (cca 200 g)
2 čajové lyžičky paradajkového pretlaku
100 ml pasírovaných paradajok
2 ks bobkový list
3 ks celé nové korenie
1 strúčik cesnaku
1 polievkovú lyžicu medu
2 l vody alebo zeleninového vývaru
2 uvarené repy
10 ks šampiňónov
soľ a čerstvé mleté čierne korenie
1/4 citróna
kyslú smotanu a čerstvý kôpor

A takto na to:

Do rozpáleného hrnca s olivovým olejom pridajte na drobno nasekanú cibuľu a chvíľu ju restujte. Ďalej pridajte na kolieska nakrájanú mrkvu, stonkový zeler, zemiak, červenú kapustu, bobkové listy, nové korenie, soľ, čierne mleté korenie a za občasného miešania restujte asi 5 minút.

K restovanej zelenine prilejte pasírované paradajky, paradajkový pretlak, pretlačený strúčik cesnaku, med a zalejte 1 litrom vody, prípadne zeleninovým vývarom. Varte na miernom ohni, kým zelenina nezmäkne.

Uvarenú repu nakrájajte na kocky, šampiňóny na pásiky a pridajte ich do polievky. Zalejte zvyškom vody a pár minút povarte. Dochuťte soľou, čiernym mletým korením, prípadne medom a po odstavení šťavou z citróna.

Podávajte s kyslou smotanou a čerstvým kôprom.

 

Tu si stiahnete recept v PDF.
Ten si môžete pohodlne vytlačit,
vziať so sebou do kuchyne, zamazať a zamastiť.

recept

Kamil a Mižu

 

Ak chcete, môžete nás podporiť

Ak sa vám naša práca páči, môžete nás podporiť. Food blog nie je lacnou záležitosťou, aj keď je naším koníčkom a venujeme sa mu radi. Výška sumy je samozrejme na vás.
Sľubujeme, že všetky vaše peniaze prejeme a prepijeme. :)

Enter amount (EUR)