Spolu s našim partnerom Sencor sme sa rozhodli nasledujúcich pár týždňov kulinársky cestovať po tých krajinách sveta, v ktorých sa táto populárna japonská značka elektroniky predáva a má svoje zastúpenie. Každý mesiac si predstavíme vždy 2 recepty na populárne jedlá jednotlivých krajín a začneme vo veľkom štýle. Prostredníctvom receptu na aj u nás veľmi obľúbené suši sa pozrieme do vlasti tejto známej značky – Japonska.
Krajina vychádzajúceho slnka
No, a keď sa povie japonská kuchyňa azda každému ihneď ako prvé napadne sushi. Sushi alebo suši (keďže uj a slovenčina toto slovo pozná) totiž patrí medzi najpopulárnejšie a tiež najobľúbenejšie jedlá krajiny vychádzajúceho slnka a dnes ho poznajú ľudia takmer na celom svete. Svoju obľubu získalo nielen kvôli netradičnosti, ale aj výživovej hodnote. Vyrába sa z varenej ryže, ktorá je zmiešaná so sušinoko – sladkokyslým nálevom z ryžového octu, cukru a soli. Po vychladnutí sa takto pripravená ryža stáva základnou ingredienciou suši a doplnená je o čerstvé surové ryby (občas sú aj rôzne marinované či, hlavne na západe, aj tepelne spracované), krevety, riasy, chobotnice a ďalšie plody mora. Sushi je tak dobrým zdrojom mnohých dôležitých látok pre naše telo – minerálov, bielkovín, nenasýtených kyselí atď., s málo kalóriami a tuku, preto ho vyhľadávajú aj ľudia, stravujúci sa diétnejšie.
Jeho história je dlhá, prvá zmienka o tomto jedle pochádza z roku 718 a spomína sa v kódexe Yoro ritsuryo ako zakonosushi – spôsob odvádzania naturálnej dane. Jeho pôvod je však určite starší a súvisí s vtedy bežne používanou fermentáciou rýb. To ako sushi poznáme dnes vzniklo kedysi v 14. storočí, čo úzko súviselo s rozmachom kulinárstva v Japonsku.
Druhy a ich názvy
Existuje hneď niekoľko druhov suši. Najjednoduším je Nigirizushi* – kus ryby umiestnenej na valčeku ryže. Tým vôbec najznámejším druhom u nás je Makizushi* – ide o suši vo forme ručne vyrobenej rolky. Na plátok riasy nori sa nanáša ryža, na tú sa ukladajú zvolené ingrediencie, následne je suši rolované za pomoci bambusovej podložky do dlhej pevnej rolky, z ktorej sa režú rôzne široké kúsky. S tenším asi 2 cm priemerom sa im hovorí hosomaki, hrubšie s priemerom 6 cm nesú názov futomaki. Tento druh sushi je dobre známy a s najväčšou pravdepodobnosťou aj najdostupnejší. Ponúkajú ho nielen na samotné sushi špecializované reštaurácie alebo rôzne panázíjské, ale aj bežné európske, zohnať sa dokonca dá aj na pultoch supermarketov. Samozrejme, druhov suši existuje omnoho väčšie množstvo. Známe sú tiež Uramaki – obrátené alebo kalifornské rolky** alebo Temaki vo forme kornútku.
Pri sushii sa človek môže doslova vyblázniť a použiť nielen ryby, ale ako sme spomenuli aj iné morské plody. Aj na našom blogu nájdete pár ďalších receptov, napríklad na Futomaki alebo Saké tartar roll. Existuju aj vegetariánske a vegánske kombinácie. Tento recept preto berte ako základný, ktorý vás má len oboznámiť zo základnou technikou prípravy sushi. V recepte sú preto použité bežne dostupné suroviny ako čerstvý losos, uhorka, suši ryža a plátky rias nori. Tieto suroviny v dnešnej dobe sú ľahko dostupné. Pozor si však musíte dať pri rybe, musí byť naozaj čerstvá, dá sa však zohnať v takzvanej sushii kvalite.
- pokiaľ slovo sushi tvorí príponu k inému slovu píše sa s písmenom z
** californian roll vznikli v 60. rokoch v Los Angeles, populárnymi sa však rýchlo stali aj v samotnom Japonsku
Sledujte nás aj na Instagrame a nič vám neunikne.
A ak varíte alebo pečiete podľa nášho blogu môžete nás
označiť ako @coolinari a #coolinari nech vidíme
ako vám to ide.
Tento recept vznikol v spolupráci so značkou SENCOR
Na maki sushi budete potrebovať (4 rolky):
300 g ryže na sushi
375 ml studenej vody
30 g ryžového octu
25 g kryštálového cukru
10 g soli
riasy nori
šalátovú uhorku
čerstvého lososa (určeného na surovú konzumáciu)
sójovú omáčku
wasabi
nakladaný ružový zázvor
A takto na to:
Ryžu poriadne premyte v studenej vode a nechajte 10 minút namočenú vo vode. Sceďte ju a nasypte do ryžovaru. Zarovnanú ryžu zalejte vodou. Pred varením ryžu nesoľte. Prikryte veko ryžovaru a varte 15 minút. Po uvarení veko nechajte ešte desať minút zavreté. Rovnakým spôsobom však uvaríte ryžu aj v klasickom hrnci pod pokrievkou, určite ju však po skončení varenia ešte nechajte postáť.
Medzi tým pripravte sušinoko-sladkokyslú omáčku. Ryžový ocot, cukor a soľ zahrievajte, kým sa nerozpustia.
Ryžu opatrne premiešajte, aby si zachovala svoju štruktúru a zmiešajte s omáčkou sušinoko. Ryžu preložte do sklenenej misy a nechajte poriadne vychladnúť. Uhorku ošúpte a nakrájajte na tenké kúsky. Lososa nakrájajte na tenké plátky.
Na bambusovú podložku položte lesklou stranou nadol riasy nori. Bambusovú podložku môžete obaliť potravinovou fóliou, zabránite tak znečisteniu podložky ryžou. Rovnomerne nanášajte ryžu na ¾ nori. Aby sa ryža počas nanášania nelepila na ruky, použite misku s vodou a trochou ryžového octu. Na ryžu ukladajte plátky lososa a kúsky uhorky. Prstami uchyťte lososa s uhorkou a pevne zrolujte. Koniec riasy trochu navlhčite vodou s ryžovým octom, aby sa dobre prilepila. Pomocou podložky zarovnajte okraje rolky. Postup opakujte.
Sushi narežte riadne ostrým nožom namočenom v studenej vode a servírujte. Podávajte so sójovou omáčkou, wasabi a nakladaným ružovým zázvorom.
Tip: sushi môžete naplniť čímkoľvek na čo máte chuť. Popustite uzdu svojej fantázii a svoje domáce maki sushi naplňte opraženými krevetami, avokádom, mangom, reďkovkou,… Dbajte na kvalitu a čerstvosť jednotlivých surovín. Predovšetkým ak pri príprave používate surové ryby.
Tu si stiahnete recept v PDF.
Ten si môžete pohodlne vytlačit,
vziať so sebou do kuchyne, zamazať a zamastiť.
Kamil a Mižu
Ak chcete, môžete nás podporiť
Ak sa vám naša práca páči, môžete nás podporiť. Food blog nie je lacnou záležitosťou, aj keď je naším koníčkom a venujeme sa mu radi. Výška sumy je samozrejme na vás.
Sľubujeme, že všetky vaše peniaze prejeme a prepijeme. :)