Špagety so sušenými paradajkami a čiernymi olivami


Špagety s kečupom, tým najlacnejším syrom a troškou masla. Pamätáte?? Takto nejako sa voľakedy cestoviny podávali u nás, boli bežnou súčasťou jedálneho lístka v školských jedálňach, mnohí si takto cestoviny pripravovali alebo pripravujú aj doma a (čo je najhoršie) ešte dnes sa s nimi môžete stretnúť v mnohých reštauráciách, častokrát ako so súčasťou detského menu. Takéto špagety nám mali pripomenúť chuť talianska, šum mora, slnko a pohodu. Okay, nič proti, doma nech si varí každý ako chce, konieckoncov sám to bude jesť. My sme však coolinári a preto siahneme po klasickom talianskom recepte, pripravíme si špagety so sušenými paradajkami a čiernymi olivami. Ideálne je doplniť ich o bazalku, ja som však v ten moment (tragédia!!!) žiadnu poruke nemal, preto som ju nahradil jarnou cibuľkou. S kúskom slaninky, cesnaku a chilli sú fantastickou kombináciou, s ktorou budete spokojní a k tým obyčajným špagetám s kečupom sa už hádam ani nevrátite.

Špagety so sušenými paradajkami

 kosik2

Na tieto špagety budete potrebovať:
balíček kvalitných špagiet (z ktorého by sa pohodlne mali najesť 4 ľudia)
za hrsť slnkom sušených paradajok v olivovom oleji
2 chilli papričky
1 zväzok jarnej cibuľky
kúsok slaninky alebo ak máte k dispozícii pancettu do základu
cesnak
hrsť čiernych olív
a olivový olej
2 strúčiky cesnaku
parmezán alebo nejaký iný syr typu grana
a soľ a čerstvo mleté čierne korenie

 

01-8-IMG_3765

 

A takto na to:

 

  • Pripravte si väčší hrniec na špagety a nejakú panvicu alebo širší kastról na „omáčku“. Dajte zovrieť vodu, osoľte ju a nechajte špagety variť. K sušeným paradajkám. Ja mám vlastné, ktoré som si minulé leto nasušil na slnku. Ak také máte aj vy, vyhrali ste! Ak nie, dnes už nie je problém sušené paradajky zohnať v asi 250 až 500ml pohároch v každom lepšom obchode.
  • Zatiaľčo sa nám špagety varia, pripravíme si absolútne rýchlu omáčku. Aj keď nebude to omáčka v pravom zmysle slova, samozrejme. Slaninu, cibuľku, paradajky, chilli a cesnak. Všetko nasekajte najemno. Slaninu alebo pancettu hoďte na rozpálenú panvicu, pridajte trochu olivového oleja a smažte. Pridajte cibuľu, chilli, hrsť paradajok. Chvíľu restujte, neskôr pridajte cesnak. Pri ňom samozrejme pozor, nesmie sa vám pripáliť, inak bude horký a celé vaše snaženie výjde nazmar. Keď máte pociť, že cestoviny ochvíľu budú hotové pridajte aj celé čierne olivy. Nezabudnite pridať aj trochu oleja z paradajok. Je nimi výnimočne dochutený, mňam.
  • Špagety varte tak, aby boli pripravené al dente, čo v doslovnom preklade znamená na zub. Nesmú byť teda mäkké a rozvarené, ani príliš tvrdé. Ak sú hotové jednoducho ich kliešťami alebo sitkom prehoďte k ostatným ingredienciám na panvicu. Cestoviny nikdy, NIKDY a ešte raz NIKDY neceďte a nepremývajte. NIKDY, NIKDY, NIKDY!!!! Aj keď netuším kedy a kde tento zlozvyk vznikol, vy sa ho rýchlo zbavte. Voda, v ktorých sa varili špagety obsahuje škrob, je dobre dochutená soľou a aj ona pridá našej „omáčke“ na chuti a konzistencii. Preto je zverstvom vylievať ju hneď do výlevky a cestoviny cediť a premývať. Naopak, vy si vezmite naberačku a jednu-dve z tejto vody pridajte ku všetkému, čo je na panvici.
  • Dochuťte soľou, čerstvo mletým čiernym korením a podávajte. Na tanieri ešte dochuťte syrom a jemne zalejte olivovým olejom. S parmezánom alebo syrom typu grana to nemusíte preháňať, v talianskej kuchyni sa používa ako dochucovadlo, ako korenie, kvôli svojej výraznej chuti. No jednoducho, nie je to žiadny 30% eidam. ;)

 

03-7-IMG_3786

04-6-IMG_3792

05-1-IMG_3800

07-5-IMG_3808

09-3-IMG_3815

 

Kamil

 

Vaše komentáre