Ragú Bolognese alebo ragù alla bolognese je známe talianske jedlo a ako už jeho názov napovedá pochádza z oblasti Bologne. Jedná sa o mäsovú a pomaly varenú omáčku, ktorá sa podáva spravidla s plochými cestovinami, najčastejšie s tagliatelle, aj keď vo svete sa stali veľmi populárne špagety bolognese.
Súčasťou vždy musí byť mleté alebo jemne nasekané mäso – v pôvodnom recepte bravčové pliecko a bôčik, časom sa však ujali rôzne kombinácie bravčového a hovädzieho či čisto hovädzieho mäsa, prípadne diviny. Ďalšou prísadou, ktorá do bolognese neodmysliteľne patrí sú paradajky, nesmie ich však byť priveľa. Omáčka by totiž nemala byť paradajková, to by sa už skôr podobala na neapoloské ragú bohaté na paradajky, ako aj nakoniec celý juh Talianska. Nuž a základom celej omáčky je soffritto – v rovnakom pomere namiešaná mrkva, cibuľa a stopkatý zeler. Ide o malé, cca 3 mm kocky zeleniny, ktorá sa orestuje a až potom prichádzajú na rad ďalšie prísady. Po zarestovaní základu a mäsa na rad prichádza ďalšia veľmi dôležitá ingrediencia, ktorou je víno. Pôvodný recept nešpecifikuje aké víno použiť. V niektorých oblastiach sa používa víno červené, inde biele, vy však pokojne použite suché víno, ktoré máte po ruke, pozor však na jeho kvalitu. Tu stopercentne platí, že do jedla patrí len také víno, ktoré by ste si pokojne dali aj k jedlu samotnému.
Toto ragú môžete použiť aj pri príprave lasagní, skvele funguje aj s pappardelle či rigatoni. Siahnite vždy po kvalitných cestovinách, prípadne si podľa nášho receptu vyrobte vlastné.
Sledujte nás aj na Instagrame a nič vám neunikne.
A ak varíte alebo pečiete podľa nášho blogu môžete nás
označiť ako @coolinari a #coolinari nech vidíme
ako vám to ide.
Tento recept vznikol v spolupráci so značkou SENCOR
Na ragú Bolognese budete potrebovať:
olivový olej EV + oriešok masla
300 g mletého hovädzieho mäsa
1 cibuľu
1 mrkvu
2 stopky stopkového zeleru
100 g pancetty (prípadne slaniny ako náhrady)
cca 400 ml plechovku lúpaných paradajok
1 dcl červeného (alebo bieleho) suchého vína
hovädzí vývar na občasné podliatie
0,5 dcl mlieka
pár lístkov bazalky
parmezán
soľ, čerstvo mleté čierne korenie a muškátový oriešok
A takto na to:
Pripravte si soffritto – jedná sa o zmes na malé kocky nakrájanej cibule, mrkvy a stopkového zeleru – ideálny pomer je mať z každej zeleniny jednu tretinu. Takúto zmes môžete používať pri príprave akéhokoľvek ragú.
Na olivovom oleji s kúskom masla orestujte sofrito, priebežne miešajte. Po dobrom zarestovaní pridajte k zelenine na kocky nakrájanú pancettu. V prípade, že ju nezoženiete (my si však pancettu pripravujeme doma sami, a btw. je to brnkačka) použite slaninu. Znovu zarestujte a pridajte mleté hovädzie mäso. Ideálne je, keď si mäso nameliete buď sami alebo poprosíte svojho mäsiara. Predom namleté mäso nie je ideálna voľba, ak sa však rozhodne pre takéto riešenie kúpte si ho v obchode, ktorému dôverujete.
Mäso znova dobre orestujte, osoľte, okoreňte, pridajte štipku mletého muškátového orieška, chvíľku poduste, aby mäso pustilo šťavu a neskôr podlejte suchým vínom. Znovu chvíľu poduste, pridajte lúpané paradajky, prikryte a na miernom ohni varte minimálne hodinu, pokojne aj dve.
Na záver ragú finálne dochuťte a zjemnite mliekom.
Do ragú pridajte na skus uvarené tagliatelle. Dobre premiešajte, pridajte pár lístkov bazalky a zasypte parmezánom podľa chuti.
Tip: Vo videorecepte používame kvalitné sušené talianské cestoviny, u nás však nájdete aj recept na prípravu domácich cestovín.
Tu si stiahnete recept v PDF.
Ten si môžete pohodlne vytlačit,
vziať so sebou do kuchyne, zamazať a zamastiť.
Kamil a Mižu
Ak chcete, môžete nás podporiť
Ak sa vám naša práca páči, môžete nás podporiť. Food blog nie je lacnou záležitosťou, aj keď je naším koníčkom a venujeme sa mu radi. Výška sumy je samozrejme na vás.
Sľubujeme, že všetky vaše peniaze prejeme a prepijeme. :)