Medovníky sú asi tým najtradičnejším, čo môžete na štedrodrovečernom stole nájsť. Ak teda nerátame regionálne špecialitky. Že sa pečú v každej domácnosti, o tom ani nepochybujem. A v mnohých už mesiac dopredu. Každá mamka, babka, teta, suseda, alebo niekto vo vašom okolí, má zaručene ten naj recept na najmäkšie a najlepšie medovníky na svete a ja verím, že také aj sú. Aj internet je preplnený radami a tipmi, ako vyčarovať skvelé medovníky. Čo by sme to boli za coolinárov, keby sme pre vás jeden takýto tradičný recept na najlepšie medovníky pod slnkom nenapísali. Vôbec ich nemusíte vypekať mesiac skôr, ani k nim baliť nakrájané jabĺčko, či kúsok chleba, aby zmäkli. Moja babka vždy napiekla medovníky a dala nám ich už mesiac pred Vianocami, aby stihli zmäknúť. Nikdy nezmäkli. Nepomohol ani chlieb, ani jablko. Ale jej sme to ani nikdy nepovedali, lebo boli od nej a nám chutili aj tak.
Ja vám dám ale taký recept, z ktorého odpadnete. Tieto medovníčky sú mäkučké ihneď a chutia najfajnovejšie. Pečiem ich už tri roky a recept mám od mojej najsamnajlepšej bývalej kolegyne Janky. Pred troma rokmi, zhruba v takomto čase sme si vymysleli parádne predvianočné podujatie v múzeu a s malými špuntmi sme vypekali medovníčky a sladké oblátky. Každý deň sme miesili a pripravovali niekoľko dávok. Tým „sme“ myslím Janku, ktorá tesne pred Vianocami musela kvôli presilenej ruke navštíviť lekára a ten jej naordinoval absolútny zákaz akéhokoľvek miesenia čohokoľvek. Deťúrence pozerali ako sa pripravuje cesto, vaľkali, vykrajovali, hľadeli do rozsvietenej rúry ako im medovníčky rastú a napokon si tie svoje ozdobili a zjedli. Ak sa mi za niečím v bývalej práci cnie, tak za týmto. Napokon bol o recept na tieto medovníky taký záujem, že sme ho dali nadrozmerne vytlačiť, zavesili na stenu, aby si ho všetci mohli opísať a aby sme ho my nemuseli zakaždým diktovať. Pamätám, že na samotné Vianoce som už medovníky a oblátky nemohla ani cítiť. Ale aj napriek tomu mám na toto obdobie úžasné spomienky a nezamenila by som ich za nič.
Na záver už len pár viet. Pripravte sa na veľmi intenzívne miesenie, pri ktorom dáte svojej pravačke riadne zabrať. Ak budete pracovať s niekoľko násobnou dávkou, tak si cesto rozdeľte a mieste vždy po jednej dávke. Ozdobovať, alebo neozdobovať? So zdobením medovníkov môže byť niekedy celkom dosť práce. Neviem si však predstaviť väčšiu zábavu pre deti, ako ozdobovanie medovníkov. Hlavne vtedy, keď viac bielkovej polevy skončí v puse ako na nich. Ak sa vám do ozdobovania nechce, tak to neriešte. Mne bez polevy chutia ešte viac. Prajem vám pri pečení našich pravých coolinárskych medovníkov veľa zábavy.
Na prípravu pravých coolinárskych medovníkov budete potrebovať:
½ kg hladkej múky
160 g medu
160 g kryštálového cukru
120 g masla
1 čajovú lyžičku sódy
1 vrchovatú čajovú lyžičku škorice
kôru z ½ bio citróna
2 vajcia
Na ozdobovanie:
1 bielko
100 g preosiateho práškového cukru
½ lyžičky šťavy z bio citróna
A takto na to:
- V hrnci uvarte maslo, med a cukor. Vo veľkej mise zmiešajte múku, sódu, škoricu a citrónovú kôru. Uvarenú masu vlejte ešte vriacu do misy s múkou a vareškou premiešajte. Nechajte poriadne vychladnúť a zapracujte vajcia.
- Teraz prichádza tá najnáročnejšia časť. Miesenie. Zmes bude lepkavá a vy budete mať potrebu pridať trochu múky. Nerobte to! Prísne dodržte pomer a nič nepridávajte. Už po 10 minútach miesenia uvidíte rozdiel. Mieste a mieste ešte aspoň ďalších 10 minút. Zmes sa stále bude trocha lepiť ale tak to má byť. Uložte ju minimálne na 2 hodiny do chladničky.
- Predhrejte rúru na 200 stupňov. Cesto vyvaľkajte na 2–3 mm hrúbku a vykrajujte. Ukladajte na plech vždy podľa veľkosti. Väčšie medovníky sa budú piecť dlhšie, menšie kratšie. Pri pečení navyše zdvojnásobia svoj objem, preto ich ukladajte ďalej od seba. Príliš hrubé cesto môže v rúre popraskať a to nevyzerá dobre. Tesne pred pečením ich môžete potrieť rozmiešaným vajíčkom. Ak budete medovníky ozdobovať, je to zbytočné. Pečte 4 – 7 minút. Po vytiahnutí nechajte na mriežke vychladnúť.
- Mixérom vyšľahajte bielko s cukrom a citrónovou šťavou dohladka. Lyžicou naplňte zdobiaci sáčok, vrch poriadne zakrúťte, aby bielka pri zdobení nevytekali. Nastrihnite malilinkú dierku a podľa vlastnej fantázie ozdobujte. V prípade, že nepoužijete celú zdobiacu hmotu, pokojne ju uskladnite v chladničke a použite neskôr. Na farebné zdobenie primiešajte do bielok farbivo, najlepšie bez príchute.
Tu si stiahnete recept v PDF.
Ten si môžete pohodlne vytlačit,
vziať so sebou do kuchyne, zamazať a zamastiť.
Mižu