Kotlíkový guláš alebo guľáš (oba názvy su totiž správne) je dokonalé a komfortné jedlo, ktoré každý z nás veľmi dobre pozná. Je súčasťou rôznych rodinných osláv, záhradných párty, firemných výletov a množstva ďalších podujatí. Je hustou a výdatnou polievkou, ktorej základnou súčasťou je dusené mäso. Najčastejšie sa varí guláš hovädzí, ale často sa pri jeho príprave používa aj divina, bravčovina, dokonca baranina, či teľacina. Známy je dokonca aj konský guláš. No a každá rodina má ten svoj osvedčený recept, na ktorý nedá dopustiť. Niekto doň pridáva aj sušené huby, či halušky a každá verzia má niečo do seba. Dokonca raz sme sa stretli s verziou, ktorej súčasťou boli aj kyslé uhorky, fazuľa či kukurica.
Svoj pôvod má v maďarsku, ale dobre ho poznajú aj v kuchyni slovenskej, českej, slovinskej, chorvátskej či rakúskej. Kotlíkový guláš je tak ikonický, že mnoho regiónov pozná aj súťaže vo varení tohto skvelého jedla. A ak budete pátrať po etymológii názvu dočítate sa, že pôvodne ide o pastierske jedlo, ktorého meno je odvodené od maďarského slova gulya – črieda.
U nás doma gulášik minimálne raz za dva mesiace nesmie chýbať. Jeho príprava nám spôsobuje doslova radosť. Občas ho varíme z bravčoviny, niekedy si pripravíme hovädzí alebo z mixovaného mäsa (50% hovädziny a 50% bravčoviny), no a tentokrát sme sa podujali uvariť si kotlíkový guláš z kvalitnej teľacinky. Jeho chuť je fantastická ak sa varí v spomenutom kotlíku na záhrade nad ohňom, ale keďže je zima, musela nám postačiť naša indukčná varná doska a obyčajný hrniec. Ale na chuti mu to naozaj neubralo. A tak vám ponúkame ten náš recept, ktorý si pokojne môžete upraviť podľa seba.
Sledujte nás aj na Instagrame a nič vám neunikne.
Na prípravu kotlíkového gulášu budete potrebovať (cca 5 litrov):
1000 g teľacieho mäsa (ideálne je pliecko)
400 g zemiakov + 3 ks na rozvarenie
1 stredne veľký zeler
4 stredne veľké mrkvy
kus bravčového bôčika (voliteľná veľkosť)
obsahovo rovnaké množstvo cibule ako teľacieho mäsa
3 strúčiky pretlačeného cesnaku
3 lyžice mletej červenej papriky (voliteľne aj pálivej)
2 lyžice paradajového pretlaku
3 lyžice bravčovej masti
3 dcl červeného vína
minimálne liter hovädzieho vývaru (môže byť aj viac)
400 ml leča (ideálne domáceho, v lete ho môžete nahradiť čerstvou zeleninou)
3 bobkové listy
5 ostrých chilli papričiek (voliteľne)
1 lyžičku mletej rasce
soľ a čerstvo mleté čierne korenie, majorán
voliteľné čerstvé bylinky – dobre funguje rozmarín a tymián
A takto na to:
Na recepte na guláš je najlepšie to, že si ho môžete upraviť celkom podľa svojich preferencií. My vám ponúkame recept na guláš z teľacinky, ale pokojne použite hovädzinu, bravčovinu, divinu alebo baraninu. Na bravčovej masti smažte na kocky nakrájanú cibuľu, mrkvu a polovicu zeleru. Druhú polovicu zeleru nakrájajte na plátky – zhruba v polovici varenia bude slúžiť ako malý snack, ktorým zaženiete malý hlad. Príprava základu je veľmi dôležitá a gulášu pridáva na chuti. Smaženie základu trvá asi 15 minút, nezabudnite občas miešať a smažte na miernom plameni.
Asi po 15 minútach pridajte na kocky nakrájané mäso, pridajte papriku, osoľte a okoreňte. Prikryte pokrievkou a znova na miernom plameni mäso duste, aby pustilo vlastnú šťavu. Mäso nepodlievajte! V tomto čase sa mäso naozaj nesmie variť, ale dusiť.
Zhruba po ďalších 15 minútach pridajte k mäsu, ktoré zatiaľ pustilo svoju prirodzenú šťavu, paradajkový pretlak, cesnak, nadrobno nasekané chilli, bobkový list (prípadne ďalšie korenie podľa vašej voľby), rascu a podlejte červeným vínom. Pridajte tiež tri očistené zemiaky, ktoré po rozvarení guláš krásne zahustia. Dobre premiešajte, prípadne znova dochuťte soľou a varte cca 15 minút. V tejto časti varenia môžete pridať vyššie spomenutý zeler, ale napríklad aj na hrubšie plátky nakrájaný bôčik. Ten gulášu pridá extra chuť a aj on môže v polovici varenia slúžiť ako dobrý snack. Guláš potom zalejte hovädzím vývarom a varte asi hodinu. Po hodine už zeler môžete podávať dochutený soľou a korením s čerstvým chlebom, bôčik bude potrebovať ešte nejaký čas, aby bol dostatočne mäkký.
Pridajte lečo, počas leta samozrejme výborne poslúži čerstvá zelenina. Varte asi polhodinu. Množstvo tekutiny si kontrolujte a podlievajte vodou, varíme totiž kotlíkový a nie klasický guláš. Pridajte na kocky nakrájané zemiaky, znovu zalejte vodou, dosoľte, dokoreňte, kontrolujte si štipľavosť, ak sa vám zdá guláš málo pikantný doplňte (voliteľne) akékoľvek chilli. Po ďalších 45 minútach by už mäso aj zemiaky mali byť mäkké a guláš takmer hotový. Na záver už len pridajte majorán, ktorý je neoddteliteľnou súčasťou nášho gulášu. Počas celej doby varenia nezabudnite priebežné výsledky vašej práce ochutnávať a priebežne „polievku“ dochucujte podľa svojich predstáv. Guláš prikryte pokrievkou a nechajte odpočívať aspoň 15 minút. Všetky chute sa potom lepšie prepoja. Podávajte s čerstvým chlebom alebo pečivom, ideálne servírovanie predstavuje hlboká miska. A viete kedy chutí guláš najlepšie? V spoločnosti priateľov a skvelý je (možno dokonca lepší) na tretí deň. Dobrú chuť.
TIP: Namiesto pretlaku pridajte do gulášu španielsku omáčku, asi tak 4 lyžice. Taký guláš je absolútne geniálny!
Tu si stiahnete recept v PDF.
Ten si môžete pohodlne vytlačit,
vziať so sebou do kuchyne, zamazať a zamastiť.
Kamil
Ak chcete, môžete nás podporiť
Ak sa vám naša práca páči, môžete nás podporiť. Food blog nie je lacnou záležitosťou, aj keď je naším koníčkom a venujeme sa mu radi. Výška sumy je samozrejme na vás.
Sľubujeme, že všetky vaše peniaze prejeme a prepijeme. :)