Dukátové buchtičky sú jedlo, ktoré spája generácie. Pozná ho prakticky každý, z domova či školských jedálni. Je to dezert? Je to hlavné jedlo? Čo to vlastne je? Dukátové buchtičky sú pôvodnym a skutočne tradičným francúzskym dezertom, podávajú sa však s vínnou penou (šodó), ktorej základom je víno, vajcia a vanilka. Toto jedlo poznajú aj v Taliansku, Anglicku, Bavorsku, atď. Klasické šodó však v bývalom Česko-Slovensku nespĺňalo vtedajšie normatívy a preto sa k buchtičkám podával mliečny vanilkový puding a tie sa potom podávali ako hlavné jedlo v školských jedálňach. Priznáme sa, že sme to celkom dobre nikdy nepochopili.
Miškina babka Maša, však dukátové buchtičky vždy pripravovala poctivo a takisto ako Francúzi, čiže ako dezert, namiesto šodó však vždy pripravila domáci vanilkový krém. A keďže my sme spolu s BILLA presvedčení, že skvelé jedlo spája generácie ponúkame aj vám mladším recept našej babky. Pekne poctivo, od základu až po finále!
Sledujte nás aj na Instagrame a nič vám neunikne.
A ak varíte alebo pečiete podľa nášho blogu môžete nás
označiť ako @coolinari a #coolinari nech vidíme
ako vám to ide.
Tento recept vznikol v spolupráci s BILLA
Na dukátové buchtičky budete potrebovať (4 porcie ako hlavné jedlo, 8 porcií ako dezert):
7 g sušeného droždia
1 čajovú lyžičku kryštálového cukru
600 g hladkej múky
štipku soli
40 g práškového cukru
citrónovú kôru z 1 citróna
300 ml plnotučného mlieka
40 g masla
1 žĺtok
1 celé vajce
maslo na potieranie
Na vanilkový krém budete potrebovať:
500 ml plnotučného mlieka
4 žĺtka
110 g kryštálového cukru
20 g kukuričného škrobu
vanilkový lusk
A takto na to:
Pripravte cesto na dukátové buchtičky. 100 ml mlieka trochu ohrejte, nasypte doň sušené droždie, kryštálový cukor a premiešajte, aby sa droždie rozpustilo. Kvások nechajte 10 až 15 minút napučať.
Vo veľkej mise zmiešajte múku so soľou, práškovým cukrom a citrónovou kôrou. V menšej mise ohrejte zvyšných 200 ml mlieka, rozpustite v ňom maslo a po vychladnutí v ňom rozšľahajte vajíčka.
Do misy s múkou pridajte napučaný kvások, mlieko s rozpusteným maslom a vajcami a mieste v kuchynskom robote asi 10 minút. Vymiesené cesto vložte do maslom vymastenej misy, prikryte potravinovou fóliou a nechajte na teplom mieste kysnúť 1 a pol hodiny.
Plech potrite maslom. Cesto po vykysnutí rozdeľte na 9 rovnakých častí. Z každej časti oboma rukami vyvaľkajte valčeky a ukladajte ich širšou stranou na vymastený plech. Valčeky vaľkajte na doske potretej maslom, aby sa jednotlivé valce k sebe nelepili. Pomocou stierky rozrežte valce na drobné buchtičky, potrite ich rozpusteným maslom, prikryte plech utierkou a nechajte ešte 15 minút podkysnúť. Pečte pri teplote 180 stupňov približne 20 minút.
Tesne pred podávaním pripravte vanilkový krém. Mlieko zahrievajte na strednom plameni. Žĺtka rozmixujte s kryštálovým cukrom. Prilejte trochu horúceho (nie vriaceho!) mlieka, opäť mixujte, pridajte kukuričný škrob a rozmixujte. Žĺtkovú zmes pridajte do hrnca s horúcim mliekom a ihneď miešajte. Vanilkový krém na miernom ohni za neustáleho miešania metličkou priveďte k varu. Na záver pridajte do krému semienka z vanilkového lusku, dobre zamiešajte a ihneď podávajte.
Tu si stiahnete recept v PDF.
Ten si môžete pohodlne vytlačit,
vziať so sebou do kuchyne, zamazať a zamastiť.
Kamil a Mižu
Ak chcete, môžete nás podporiť
Ak sa vám naša práca páči, môžete nás podporiť. Food blog nie je lacnou záležitosťou, aj keď je naším koníčkom a venujeme sa mu radi. Výška sumy je samozrejme na vás.
Sľubujeme, že všetky vaše peniaze prejeme a prepijeme. :)