V našom gurmánskom virtuálnom cestovaní po svete so značkou SENCOR sme sa vybrali do prekrásneho Izraela. Výber krajiny rozhodne nebol náhodný. V kresťanskom svete je sviatok Veľkej noci najvýznamnejším sviatkom v roku. My sme sa zámerne vybrali do jediného židovského štátu na svete.
Judaizmus je najstarším monoteistickým svetovým náboženstvom. Sviatok u nás označovaný ako Veľká noc sa v judaizme označuje slovom Pesach (tzn. prekročenie), teda Sviatok nekvasených chlebov. Je to židovský pútnický sviatok, ktorý pripomína odchod židov z egyptského otroctva pod vedením Mojžiša a pokračuje zjavením Tóry na hore Sinaj, štyridsaťročným putovaním púšťou až po príchod do zeme zasľúbenej. Sviatku predchádza dôsledná očista príbytku a jeho úprava.
Samotný Pesach trvá sedem dní, ktoré sa vyznačujú zvláštnymi predpismi a zvykmi. Čo je veľmi dôležité, v židovských domácnostiach sa počas celého sviatku servíruje iba nekvasený chlieb – maces a konzumácia akéhokoľvek kvaseného chleba je prísne zakázaná.
Oslava zahájenia sviatku (tzv. Séderová večera) sa koná v kruhu rodiny, najbližších a často trvá do neskorej noci. Na jej slávenie je nevyhnutná kniha Hagada šel Pesach, z ktorej rodina okrem iného predčíta poučné príbehy z histórie židovského národa podľa Biblie.
Okrem modlitieb, požehnaní a spievaní piesní prebieha v židovských rodinách v tento deň konzumácia jedla so symbolickým významom:
- horké bylinky (karpas) namáčané v miske so slanou vodou majú pripomínať utrpenie a slzy predkov počas otroctva
- zmes strúhaných jabĺk, škorice, orechov a vína (charoset) má symbolizovať hlinu, z ktorej Židia vyrábali tehly
- opečená jahňacia, alebo hydinová kosť má symbolizovať obetovaného baránka
- opečené vajíčko v škrupinke symbolizuje chrámovú obetu a život
Tak ako sme už vyššie spomínali, počas sviatku Pesach je v judaizme prísne zakázaná konzumácia kysnutého chleba. U nás sú však veľkonočné sviatky spájané s kysnutým pečivom. Preto sme sa rozhodli ponúknuť vám recept na typický kysnutý židovský chlieb, ktorý svojim výzorom, chuťou aj štruktúrou pripomína tie naše tradičné – paska, mrváň.
Challah je židovský kysnutý chlieb, ktorý sa konzumuje pri slávnostných príležitostiach a náboženských sviatkoch ako je napríklad šabat. Na jeho prípravu sa používa biela múka, kvasnice, vajcia, olej, cukor (med) a soľ. V niektorých oblastiach sa do cesta pridáva šafrán, hrozienka, kardamóm, či rasca. Často sa posypuje sezamom, či makom. Ak zvyknete počas veľkonočných sviatkov piecť kysnutý chlieb, rozhodne by ste mali vyskúšať tento náš recept na challah. Aj po štyroch dňoch od upečenia je mäkkučký a nadýchaný, ako by ste ho práve dopiekli. Má neutrálnu chuť, teda nie je sladký ani slaný a vy ho môžete podávať so sladkými aj slanými prílohami.
Sledujte nás aj na Instagrame a nič vám neunikne.
A ak varíte alebo pečiete podľa nášho blogu môžete nás
označiť ako @coolinari a #coolinari nech vidíme
ako vám to ide.
Tento recept vznikol v spolupráci so značkou SENCOR
Na challah budete potrebovať:
4 g sušeného droždia
100 ml teplej vody
25 g medu
290 g hladkej múky
4 g soli
10 g rastlinného oleja
1 vajce
1 žĺtok a trochu mlieka na potieranie
sezamové semiačka na posypanie
A takto na to:
Do misy od kuchynského robota postupne pridávajte: sušené droždie, teplú vodu, med, hladkú múku, soľ, olej a vajce. Vymieste pružné cesto. To preložte do misy vytretej trochou oleja a prikryte potravinovou fóliou. Nechajte kysnúť 45 minút.
Cesto zrazte, preložte na pracovnú dosku a rozdeľte na 5 rovnakých častí. Tie vypracujte do guliek, prikryte utierkou a nechajte 15 minút odpočívať. Z každej guľky vypracujte vrkoč dlhý približne 30 cm a zapletajte. Pre inšpiráciu si pozrite naše video vyššie.
Zapletený challah preložte na plech vystlaný papierom na pečenie a potrite ho vyšľahaným žĺtkom s trochou mlieka. Challah prikryte čistou utierkou a nechajte 2 hodiny kysnúť.
Po vykysnutí challah opäť potrite žĺtkom a posypte sezamovými semiačkami. Pečte pri teplote 180 stupňov približne 25 minút.
Tu si stiahnete recept v PDF.
Ten si môžete pohodlne vytlačit,
vziať so sebou do kuchyne, zamazať a zamastiť.
Kamil a Mižu
Informácie o sviatku Pesach sme čerpali aj na tejto stránke: https://www.snm.sk/muzeum-online/blog-muzeum-online/etnologia?clanok=pesach
Ak chcete, môžete nás podporiť
Ak sa vám naša práca páči, môžete nás podporiť. Food blog nie je lacnou záležitosťou, aj keď je naším koníčkom a venujeme sa mu radi. Výška sumy je samozrejme na vás.
Sľubujeme, že všetky vaše peniaze prejeme a prepijeme. :)