borsc

Boršč

Boršč je fantastická vec. Známa a výdatná polievka, jej pôvod sa pripisuje oblasti dnešnej Ukrajiny, ale vraj boršč poznali už Rimania. Existuje hneď niekoľko druhov tejto polievky; boršč poznáme ruský, ukrajinský, poľský alebo bulharský, pripravovať sa môže s hovädzím, bravčovým, kuracím alebo dokonca aj zeleninovým vývarom. A samozrejme v každej krajine a v každej rodine sa varí trochu inak. Ak vôbec existuje zaručene pravý boršč, mal by sa variť z troch druhov mäsa, pričom je podstatná hovädzina a bravčový bôčik. Nádhernú červenú farbu mu dodáva cvikla, v kombinácii s kyslou smotanou sa však na tanieri sfarbí do ružova. Nepochybujeme o tom, že aj vo vašej rodine máte osvedčený recept na boršč, ktorého sa držíte. Ale skúste aj tento náš. Aj keď obsahuje len jeden druh mäsa, na chuti to takmer vôbec nebude poznať. Navyše varená krkovička v hustej polievke, to je už iný luxus!
borsc kosik

Na prípravu našej verzie polievky boršč budete potrebovať:
500 g krkovičky s kosťou
4 cvikly
polovicu bielej kapusty
2 cibule
3 mrkvy
1 kvaku
250 ml pasírovaných paradajok
menší zeler
červený vínny ocot
bravčovú masť
bobkový list
nové korenie
celé čierne korenie
lyžicu hnedého cukru
čerstvo mleté čierne korenie a soľ

 

borsc

A takto na to:

  • Krkovičku uvarte vo vode, do ktorej pridáte bobkový list, nové a celé čierne korenie. Pokojne môžete vývar obohatiť o cibuľu alebo koreňovú zeleninu. Samozrejme nezabudnite na soľ. Keď je mäso mäkké vyberte ho a nakrájajte na menšie kusy. Vývar bude tvoriť základ polievky.
  • V ďalšom hrnci v jemne osolenej vode uvarte umytú, ale neolúpanú cviklu.
  • Na masti orestujte kvaku, zeler, mrkvu, cibuľu, všetko pekne nakrájané na malé kocky. Očistite repu, tiež ju nakrájajte na kúsky rovnakej veľkosti ako ostatnú zeleninu a pridajte k nej. Pridajte pasírované paradajky, premiešajte a celú masu preložte do väčšieho hrnca. Prihoďte mäso, zalejte vývarom, pridajte najemno nasekanú kapustu, dochuťte soľou a varte asi hodinu, dokým zelenina nie je mäkká.
  • Na záver boršč dochuťte octom a cukrom. Na tanier k boršču patrí aj kyslá smotana a petržlenová vňať. Ale my sme boli takí hladní, že na tú vňať sme celkom zabudli, takže ani na fotkách nie je.

 

Tu si stiahnete recept v PDF.
Ten si môžete pohodlne vytlačit,
vziať so sebou do kuchyne, zamazať a zamastiť.

 

recept

borsc borsc borsc

Kamil

Vaše komentáre