Cez víkend som dostal chuť na údené pečené rebrá, jednoducho na kus poriadneho mäsa. Vyšli fantasticky, ale k tomu sa ešte dostaneme. Rebrá pred pečením nie je nutné uvariť, ale ak tak spravíte, vôbec nič tým nemôžete pokaziť. Práve naopak, ich uvarením získate lahodný vývar, ktorý môžete využiť ako jednu zo základných surovín dobrej polievky. A takto máte z jedného kusu mäsa jedlá hneď dve. A keďže v tomto ročnom období dávam prednosť sýtym strukovinovým polievkam, rozhodnutie akú uvariť bolo jednoduché: naozaj poctivú šošovicovú. A tu je recept ako na ňu.
Na 4 porcie budete potrebovať:
2l vývaru z údeného mäsa
400g šošovice
2 cibule
2 mrkvy
2 varešky bravčovej masti
2 dobré domáce klobásy
3 stredne veľké zemiaky
4 strúčiky cesnaku
1 lyžicu sladkej červenej mletej papriky
Soľ a čerstvo mleté čierne korenie
2 bobkové listy
Petržlenovú vňať
Šťavu z jedného citróna na dochutenie
Olivový olej extra virgin
A takto na to:
- Na bravčovej masti orestujeme nadrobno nakrájanú cibuľu, ku ktorej pridáme na kocky nakrájanú mrkvu, osmažíme a vytvoríme tak základ našej polievky. Keď je základ dostatočne hotový prihodíme premytú šošovicu, krátko posmažíme a zalejeme 3 hrnčekmi vývaru z údeného mäsa (ten som získal vyvarením 1,5kg údených rebier asi v dvoch-troch litroch osolenej vody). Nesoľte, vývar je dosť slaný a navyše nechceme, aby nám šupka šošovice príliš stvrdla. Mimochodom, šošovica sa predtým nemusí namáčať, nie je to nijako zvlášť dôležité, ako napríklad v prípade fazule. Vložíme domácu klobásu vcelku (tá polievke dodá na ďalšej sile), bobkový list, cesnak a povaríme.
- Po tridsiatich minútach pridáme na kocky nakrájané zemiaky, ktoré poprášime mletou paprikou a okoreníme čerstvo namletým čiernym korením. Zalejeme zvyšným vývarom, teraz už osolíme a varíme ďalšiu polhodku.
- Tesne pred koncom varenia polievku dochutíme šťavou z jedného citróna. Okay, polievku by sme mali hotovú, ale teraz prichádza ďalšia, rovnako dôležitá fáza, ktorá jej dodá nezameniteľnú chuť.
- Klobásy, ktoré sme si uvarili vyberieme a nakrájame na kolieska. Na olivovom oleji ich zjemna opečieme, zvýrazní sa tým ich chuť a polievke pridajú ďalší rozmer. Rovnako tak orestujeme na pásiky nakrájanú cibuľu. Toto všetko prihodíme do hotovej polievky a môžeme servírovať. Keď je všetko na tanieri pridáme nasekanú petržlenovú vňať (ale dosť často pridávam aj bazalku), znovu pridáme čierne korenie a pokvapkávame olivovým olejom. Hotovo!
Kamil