Grécke hovädzie stifado

Studené počasie si priam žiada sýte a výdatné jedlo. A hoci je leto, posledné dni to u nás vyzeralo skôr na jeseň. Smejeme sa, že jún, júl a august je na Spiši najchladnejšie obdobie, pretože nie je vykurovacia sezóna. Ale ono to vlastne ani na smiech nie je.. Keď je vonku sychravo a namiesto teplých lúčov letného slnka na nás dopadajú studené kvapky dažďa treba sa tomu prispôsobiť. Pri pohľade z okna sa mi zacnelo za gréckom a ihneď mi napadlo jedlo, ktoré sa k nie príliš letnému počasiu výborne hodí. Grécke hovädzie stifado a k tomu dobré červené víno. Rýchlo som vybehol k mäsiarovi, kúpil kilo hovädzieho zadného a na trhu potom mladé cibuľky. Fľaša červeného je doma stále a ostatné ingrediencie tiež. Nič mi teda nebránilo pripraviť si marinádu, mäso nechať pekne odležať a večer si pochutnať na fantastickom gréckom jedle.

Stifado je gréckou klasikou, tradičné jedlo a ako to už v prípade tradičných jedál býva receptov je hneď niekoľko a čo rodina, to trochu iné prevedenie a každý Grék vám bude tvrdiť, že len ten jeho recept je zaručene pravý. Pripravuje sa nielen z hovädziny, ale aj z jahňaciny, prípadne z králičieho mäsa. Ja som na tento recept čerpal inšpiráciu z blogu souvlakiforthesoul.com, za ktorým stojí chlapík síce gréckeho pôvodu, ale trvale žijúci v obľúbenej destinácii emigrantov hlavne z ostrova Mykonos a jeho okolia – v Austrálii.

grécke stifado recept

 

kosik

Na grécke hovädzie stifado budete potrebovať (4 osoby):
1 kg hovädzieho zadného
750g mladej cibuľky alebo šalotky
1 malé balenie kvalitného! paradajkového pretlaku
konzervu lúpaných paradajok
a na marinádu
pohár suchého červeného vína
4 lyžičky červeného vínneho octu
4 stúčiky cesnaku (najemno nasekané)
2 bobkové listy
škoricu vcelku
5 klinčekov
2 bobule nového korenia
soľ a čerstvo mleté čierne korenie
olivový olej

 

recept na grécke stifado

 

A takto na to:

Ako bolo už vyššie spomenuté, receptov na stifado je hneď niekoľko. Stretol som sa už aj s tým, že mäso sa nemarinovalo, ale jednotlivé kúsky sa poriadne zatiahli na rozpálenom oleji, aby si uchovali šťavnatosť a neskôr sa k mäsu pridali všetky ingrediencie. Ak zvolíte tento postup, počítajte však s o niečo dlhším časom prípravy. Rovnako však hovädzinu pokojne môžete nahradiť králikom, jahňacinou, dokonca kuraťom. Tam si musíte tiež jednotlivé časy prispôsobiť. Majte tiež na pamäti, že do jedla by ste mali pridávať víno, ktoré by ste aj pokojne vypili. Nekvalitné víno, ktoré vám nechutí jedlo akurát tak pokazí. Samozrejme nie je nutné používať drahé a veľmi kvalitné vína, tie si naozaj nechajte na inú príležitosť.

  • Okay, po poriadku. Mäso nakrájajte na väčšie kúsky, pokojne môžu mať aj 7 x 7 centimetrov. Vložte do kastróla a prihoďte k nim všetky ingrediencie na marinádu. Vložte na minimálne 6 hodín do chladničky a nechajte odpočívať. Polhodinu pred prípravou mäso vyberte, aby podľa možnosti získalo izbovú teplotu.
  • Mladú cibuľku nechajte vcelku, väčšie kusy môžete rozdeliť na polovicu. Skaramelizujte ju na olivovom oleji. Asi po desiatich minútach ju dajte bokom. Na rovnakej panvici sprudka opečte mäso. Postupujte radšej pomaly a vyhnite sa tomu, aby ste na panvicu dali naraz hneď všetko mäso. Poriadne by sa neopieklo. Keď sú všetky kúsky opečené z každej strany dajte ich do kastróla, pridajte cibuľu, pretlak, paradajky. Podlejte vodou, tak aby bolo všetko zakryté a varte asi 2 hodiny. Občas sa na to mrknite, premiešajte, prípadne podlejte vodou. Na konci by mala byť omáčka dostatočne hustá a mäso krásne jemné. Samozrejme, je možné to na rovnaký čas dať aj do rúry, hodinu a pol na teplote 160 stupňov, na poslednú polhodinu potom zvýšte teplotu na 180 až 200 stupňov.
  • Podávajte so zemiakmi, ryžou, cestovinovou ryžou alebo najlepšie – s dobrým domácim chlebom. Na tanieri si stifado môžete dozdobiť kúskom petržlenovej vňate alebo kyslou smotanou, aj keď v originálnom recepte to samozrejme nie je. A nezabudnite na pohár červeného k tomu. Kali orexi!

 

grécke stifado

recept

recept

recept

 

Kamil

 

Vaše komentáre